Laikā, kad dzīves dārdzība sasniedz nebijušus apmērus, sava ģimenes budžeta plānošana ir galvenais un vissvarīgākais solis, lai varētu cerēt sasniegt finansiālu neatkarību un kļūt turīgiem. Budžeta plānošana sevī ietver vairākas lietas – savu ienākumu un izdevumu plānošanu, racionālāko sadalījumu, gan skaidru mērķu izvirzīšanu, kurus ir vēlme sasniegt tuvākā vai tālākā nākotnē. Plānojot jūs, pievērsīsiet maksimālu uzmanību savām izmaksām un veidiem, kā tās samazināt, kā arī iegūsiet skaidrāku izpratni, kā rīkoties saskaroties ar neatliekamajiem maksājumiem (elektrība, apkure, ar dzīvesvietu saistītās izmaksas utt.) un neplānotiem izdevumiem. Precīza visu izmaksu un ienākumu piefiksēšana un uzskaite daudz vieglāk palīdz sekot tiem līdzi visu laiku, redzot kopējo stāvokli.

  • Samazina stresu

Budžeta plānošana dod kontroli par saviem līdzekļiem un nodrošina to, ka pietiks līdzekļu visiem nepieciešamajiem tēriņiem, un sniedz salīdzinošu pārliecības un brīvības sajūtu, novērš lieko stresu.

  • Palīdz fokusēties

Plānošana ļoti palīdz koncentrēties uz skaidri izvirzītiem finansiāliem mērķiem, jo palīdz izvairīties no neracionāliem un spontāniem tēriņiem. Palīdz arī skaidri izvirzīt prioritātes, saprast, kam mēs varam izmantot savus līdzekļus un no kādiem tēriņiem labāk būtu izvairīties.

  • Samazina vai novērš strīdus par naudu

Bieži vien ikdienā saskaramies ar dažreiz pat muļķīgiem strīdiem par vienas vai otras puses tēriņiem.  Ģimenes budžeta plānošana ir komandas darbs, kurā piedalās un iesaistās visi ģimenes locekļi, tādējādi laicīgi nosakot prioritātes, savas nākotnes vēlmes un to iespējamos realizācijas paņēmienus. Strādājot kopīgi uz vienotiem finansiāliem mērķiem, maksimāli samazina strīdu iespējamību par tēriņiem, tādējādi uzlabojot arī kopīgo ģimenes emocionālo mikroklimatu.

  • Kopainas ieraudzīšana

Kā jau jebkura plānošana, arī ģimenes budžeta plānošana sniedz iespējamību paskatīties uz lietām un nākotnes procesiem un ieraudzīt kopainu, tādējādi atstājot iespēju pielāgoties nākotnes procesiem, kas, iespējams, var kādā veidā negatīvi iespaidot to. Nereti, laicīgi ieplānojot, kādus neparedzētus izdevumus, mēs varam daudz vieglāk pārdzīvot finansiālas likstas un nebūšanas.

  • Nauda kļūst par instrumentu

Kvalitatīvi un rūpīgi organizējot savus ģimenes līdzekļus nauda kļūst par instrumentu, darbarīku, kam ir skaidri paredzēts pielietojums un tas ievērojami samazina nevajadzīgus tēriņus.

  • Palīdz izprast situāciju

Visi no mums agrāk vai vēlāk saskaras ar vajadzību pēc aizdevuma – kredīta. Neatkarīgi no tā vai plānojam iegādāties māju, dzīvokli vai auto, tas ir ļoti svarīgs lēmums, kuru jāpieņem ļoti apdomīgi izvērtējot visas ar to saistītās iespējamības. Tieši tāpēc ģimenes budžeta plānošana ir ļoti svarīga, jo tā uzreiz dod iespēju saprast vai jūs varēsiet atļauties konkrēto naudas summu un cik ātri spēsiet to atdod, tai pat laikā rēķinoties ar visiem pārējiem ikdienišķajiem izdevumiem un tēriņiem.

  • Palīdz izvairīties no liekiem tēriņiem

Ja mēs labi esam saplānojuši savu ģimenes budžetu, tas mums noteikti palīdz izvairīties no liekiem tēriņiem, piemēram, no soda procentiem, līgumsodiem utt. kas bieži vien rodas pie kavētas maksājumu veikšanas, kas ir vienkārši novēršams vienkārši laicīgi veicot visas vajadzīgās darbības. Ilgākā laika periodā tas jums var ietaupīt ievērojamu naudas summu. Plānojot budžetu mēs arī saprotam, kas ir primārās lietas, kas ir neatliekamas, ko varam atļauties un arī apjaust tās sfēras, kur neracionāli izsviežam savus līdzekļus.

  • Māca jauno paaudzi

Ģimenēs, kur ir laba un strikta budžeta plānošana arī bērniem no maza vecuma tiek ieaudzināts, kā optimālāk rīkoties ar saviem līdzekļiem, šādi bērni turpmāk ir daudz sagatavotāki saviem nākotnes finansiālajiem pārbaudījumiem.